Odstranili jsme kořenovou nástavbu a co teď?: Rozhovor s MDDr. Jakubem Vášou a MDDr. Janem Kubečkem

Odstranili jsme kořenovou nástavbu a co teď?: Rozhovor s MDDr. Jakubem Vášou a MDDr. Janem Kubečkem

Odstranili jsme kořenovou nástavbu a co teď?: Rozhovor s MDDr. Jakubem Vášou a MDDr. Janem Kubečkem

Odstranění kořenové nástavby může být rychlý proces, ale co když narazíte na nečekané komplikace? Jak přistupovat k náročnějším případům a jaké techniky vám pomohou dosáhnout úspěchu? MDDr. Váša zdůrazňuje, že odstranění kořenové nástavby může trvat několik minut, ale klidně až tři čtvrtě hodiny a že každý případ je jiný. „Čím hůř je to udělané, tím lépe pro vás,“ dodává s nadsázkou.

Chcete se o endodoncii dozvědět více ? Moc rádi vás uvidíme na školení  MDDr. Jakuba Váši a MDDr. Jana Kubečka nebo na jiném kurzu v Dentamedu.

(S laskavým svolením MDDr. Váši a Kubečka. Zdroj: IG)

Odstraňování kořenových nástaveb: výzvy a techniky

MDDr. Váša se k tomuto tématu vyjadřuje s respektem a zdůrazňuje, že odstranění kořenové nástavby může trvat různě dlouho, v závislosti na mnoha faktorech.

„Záleží na tom, jaká je to slitina, jestli je měkká nebo odolná,“ vysvětluje.

Rovněž hraje roli tvar a průřez nástavby – zda se jedná o kulatý nebo oválný průřez, a kolik kanálků je nástavbou obsazeno. „Pokud je nástavba ve více kanálcích, musíme ji separovat a každý kanálek řešit zvlášť,“ dodává.

Použití ultrazvuku a dalších technik při odstraňování nástavby

Při samotném odstranění se často používá sklepávací koncovka na ultrazvuk ze systému StartX, spolu s chlazením a velkou dávkou trpělivosti. „Když to nejde, musíme nástavbu redukovat frézovými vrtáčky nebo rozřezávači na korunky, aby byl průměr menší a odstranění snazší,“ popisuje techniku Váša. Úspěšnost odstranění závisí také na kvalitě původní práce – jak pečlivě byla nástavba fixována, na jaký cement, a zda byl kořenový kanálek dobře dekontaminován.

Je zajímavé, že podle zkušeností obou platí jisté nepsané pravidlo: „Čím hůř je to udělané, tím lépe pro vás,“ říká s úsměvem Váša. Naráží na to, že špatně fixované nástavby se někdy odstraňují snadněji než ty dobře zacementované. 

Jak předejít poškození zubního pahýlu

Při použití většího tlaku vam může vrtáček sklouznout po tvrdé nástavbě na vlastní zub, čímž zbytečně ještě více oslabíte zubní pahýl. „Nesmíte spěchat, protože jediná chyba může vést k poškození zubu,“ varuje Váša. 

Mechanická stabilita zubu a význam ferrule: diskuze o FRC a titanových čepech

Podle MDDr. Váši je klíčovým faktorem při zajišťování mechanické stability zubu právě ferrule, tedy zachování dostatečného množství zdravé zubní tkáně nad dásní. „Ferrule je základ,“ zdůrazňuje lékař.

„Pokud máte dostatečnou ferruli, nemusíte se spoléhat na FRC čep. Naopak, pokud ferruli nemáte, FRC čep vás nezachrání.“

FRC čepy, které byly dříve hojně používány, se dnes aplikují mnohem méně. „FRC čep má své místo, ale je důležité pochopit, že ne vždy je to ideální řešení,“ dodává MDDr. Kubeček. V praxi se FRC čepy používají především u zubů, kde je nutné zajistit dodatečnou podporu, ale rozhodující je vždy ferrule. „Pokud ferruli získáme, teprve pak můžeme přemýšlet o použití FRC čepu,“ uzavírá MDDr.Váša.

Titanové čepy vs. FRC čepy: kdy sáhnout po kovovém řešení?

Titanové čepy představují další možnost, jak zlepšit mechanickou stabilitu zubu, ale i zde platí určitá omezení. „Titanové čepy mají odlišné mechanické vlastnosti než FRC čepy,“ vysvětluje doktor Kubeček. „Jsou vhodné pro doplnění ferrule, ale musíme si dávat pozor na koncentraci tlaku, která může vést k prasklinám, zvláště u zubů s oválnými kanálky.“

(S laskavým svolením MDDr. Váši a Kubečka. Zdroj: IG)

Závěrem oba lékaři shodně zdůrazňují:

„Základní prioritou při endodontickém ošetření by mělo být zajištění dostatečné ferrule. Teprve poté se rozhodujeme, zda použít FRC čep, titanový čep nebo jiný typ výztuže.

Jak zdůrazňují MDDr. Váša a MDDr. Kubeček, každý případ je jedinečný a může přinést nečekané komplikace. Klíčem k úspěchu je „nespěchat a postupovat s maximální přesností.“ Chcete se  o tématu endodoncie dozvědět víc? Moc rádi vás uvidíme na školení  MDDr. Jakuba Váši a MDDr. Jana Kubečka nebo na jiném kurzu v Dentamedu.

 


newsletterTitle

newsletterDesc

newsletterAgreement

confirmText1

confirmText1

confirmText2